Årbog for Korsør og Omegn 2022-2023

Så er Korsør årbogen kommet i handelen. Årbogen der har lang historik i Korsør, blev sidste år ikke udsendt da de tidligere udgivere stoppede projektet. Dette stop syntes vi i Korsør Erhvervsforenings bestyrelse var ærgerligt, hvorfor vi har bragt udgivelsen til live igen og dette hvor denne udgave i år så rummer 2 år således at nummerrækkefølgen ikke blev “hullet”.

Arbejdet med udgivelsen har været spændende men også mere udfordrende end først antaget. Derfor skal der også her lyde en stor tak til redaktør Jane Kjølbye samt firmaet Consider This v./ Allan Strudahl – da de har spillet helt centrale roller i udgivelsen – så tak til dem. Afslutningsvis, så håber vi at bogen får et fantastisk salg, så vi kan udgive bogen også til næste år.

Vi er selv meget tilfredse med indholdet, da det netop viser de mange aktiviteter der er med forskelligt indhold i vores by.

Bogen forhandles følgende steder: Korsør Erhvervsforening, Boghandleren , Søberg vin, Bykontoret, Rema 1000 Skovvej, Rema 1000 Tårnborgvej, Dennis Knudsen Showroom & Spar Bank Nord.

Bogen kan købes for 199 kr